Nasza pierwsza książka!


Mamy to! Oto on — wyczekany, wypieszczony, dopracowany graficznie. Nasza pierwsza publikacja — „Niezbędnik SAS Szkoły Architektury Społeczności”. Oddajemy go w Wasze ręce

Kiedy dwa lata temu zakładałyśmy SAS Szkołę Architektury Społeczności zależało nam, żeby pokazać, że uczenie projektowania powinno mieć i ma wymiar społeczny. Chciałyśmy wskazać nieoczywiste drogi, którymi mogą zawodowo podążać studentki i studenci architektury. Stworzyć książkę, która po prostu będzie ciekawa dla wszystkich osób, które zawodowo albo hobbystycznie ocierają się o świat szeroko rozumianego projektowania przestrzeni publicznych. Zaciekawić, zainspirować, potowarzyszyć w wychodzeniu ze strefy komfortu.

Zwieńczeniem tej dwuletniej przygody jest „Niezbędnik SAS Szkoły Architektury Społeczności” — nie-podręcznik online, który oddajemy w Wasze ręce. To 8 opowieści o innym projektowaniu, o trosce, klimacie, starzeniu się, bioróżnorodności czy interdyscyplinarności. Do współpracy w tworzeniu materiału zaprosiłyśmy ludzi, którzy na co dzień poszerzają definicję tego, czym jest architektura i projektowanie. Znają się na swoim fachu! W książce znajdziecie konkretne przykłady ze świata, polecenia najciekawszych publikacji, podcastów i filmów, a do tego słowniczek najbardziej potrzebnych definicji i nieoczywiste linie czasu. Rozdziały można czytać w dowolnej kolejności. Całość została zaprojektowana jak misterna układanka klocków, które można układać niczym ulubiony zestaw LEGO. Mamy nadzieję, że się zaczytacie!

Ten podręcznik, nie-podręcznik to 8 opowieści o tym jak inaczej można postrzegać projektowanie. Jak myśleć o nim szerzej, bardziej odpowiedzialnie. To odpowiedź na pytanie, dlaczego projektowanie musi być interdyscyplinarne!

publikacja dostępna za darmo, dostępna: https://sasonline.pl/wp-content/uploads/2022/06/Niezbednik-SAS.pdf

koncepcja publikacji: Aleksandra Litorowicz, Martyna Obarska, Marta Żakowska

autorki i autorzy: Bal Architektek (Barbara Nawrocka, Dominika Janicka, Dominika Wilczyńska), Jacek Grunt-Mejer, Agnieszka Labus, Aleksandra Litorowicz, Bartłomiej Kruk, Adrian Krężlik, Aleksandra Kurkierewicz, Martyna Obarska, Monika Popkiewicz, Nina Tomczak, Jakub Węgrzynowicz, Marta Żakowska

redakcja merytoryczna: Martyna Obarska, Marta Żakowska

redakcja językowa: Justyna Chmielewska

projekt graficzny i skład: Karol Koszniec