fot-Maciej-Krüger210905_KRI2123

Dzieje się na mieście 

Audiobooki, quizy, spacery Młodych Inspektorów i odkrywanie wraz z sąsiadami nietypowych dzikich miejsc na Stegnach. Wszystko to w ramach serii Konkret SAS.

Konkret SAS to spacery miejskie, publikacje, wystawy i spotkania. W 2021 roku ruszyłyśmy z serią spacerów miejskich przygotowanych wraz ze studentkami i studentami Architektury Politechniki Warszawskiej. Ich wymyślanie i organizowanie wspierały Aleksandra Litorowicz i Martyna Obarska. Nasz pomysł był prosty – chciałyśmy, aby finał rocznego cyklu spotkań w ramach SZKOŁY SAS był konkretny. Dlatego studenci podzieleni na grupy szykowali swój własny pomysł na spacer (wirtualny lub realny) osnuty wokół tematu troski w architekturze. Dzięki temu mogli przekonać się, czego wymaga przełożenie wiedzy o architekturze na praktykę i edukację architektoniczną skierowaną do różnych (też wiekowo) grup słuchaczy. 

Dzięki temu powstały:

Spotkanie Wszystkich Sąsiadów Stegny – spacer podczas którego odczarowano skomplikowane terminy, które pojawiają się w dyskusjach o otulającej nas przyrodzie. Mieszkańcy okolicznych osiedli na własnej skórze, na własne oczy i uszy przekonali się, czym jest trzeci krajobraz, posthumanizm, antropocen. To było niecodzienne spotkanie międzygatunkowego, czas, żeby uwolnić swoją empatię, zdjąć buty i wreszcie poznać swoich sąsiadów.

Nad spacerem czuwali: Bartłomiej Kruk, Aleksandra Kurkierewicz, Monika Popkiewicz, Nina Tomczak, Jakub Węgrzynowicz


Spacer Młodych Inspektorów 
– wydarzenie, na które zaprosiliśmy dzieci w wieku 8-12 lat. Wierzymy, że przestrzeń miejska musi dobrze służyła nie tylko dorosłym, ale również najmłodszym. Dzieci na czas warsztatów odbywających się w przestrzeni Pasażu Wiecha i Domów Towarowych Wars Sawa Junior stawały się Młodymi Inspektorami. Oceniały różne rozwiązania zastosowane w Pasażu i oceniały je. Wspólnie sporządziły też raport z radami dla dorosłych.

Nad spacerem czuwali: Kacper Borek i Alicja Głowacka


Troska w centrum
– gra terenowa łącząca ze sobą spacery miejskie, odsłuchiwanie audiobooków/ podcastów i wykonywanie mikro zadań dotyczących Architektury Troski. Można dzięki niej poznać nowe miejsca oraz odkryć te z zupełnie nowej strony. 13 miejsc, 13 podcastów, 13 formularzy do zabawy, a wszystko zaprojektowane i umieszczone na mapie: 

Nad spacerami czuwali: Karolina Hajkowicz, Mateusz Trojanowski, Gabriela Skrycka, Maja Sutkowska, Sylwia Gogolewska

Wirtualne przechadzki po Żoliborzu – 4 wirtualne architektoniczne przechadzki po Żoliborzu, który podejmują temat troski. Misją spacerów nie jest tylko pokazanie wartościowych miejsc na mapie Żoliborza, ale również zwrócenie uwagi na pewne problemy, na ich rozwiązania i zwiększenie społecznej wrażliwości na otaczającą architekturę.

ścieżka żółta – troska o historię: dbamy o nasze dziedzictwo
ścieżka różowa – troska o urbanistykę: założenia i ciągłość projektowania
ścieżka niebieska – troska społeczna: architektura po ludzku
ścieżka zielona – troska o zieleń: wspólne środowisko naturalne

Nad spacerami czuwały: Zuzanna Woźnicka, Katarzyna Szmołda, Alicja Rudnicka, Paulina Rączka

Nadal można skorzystać z wirtualnych spacerów, w tym roku zaprosimy na kolejne!